Medycyna Zabiegi Zdrowie

Zastrzyki i wziewy, czyli sposoby na opanowanie bólu!

znieczuleniesmiledesignclinicwarszawa

 

 

Strach przed bólem paraliżuje nas bardzo często, z tego też powodu odkładamy w nieskończoność wizytę u stomatologa. Lęk jest zjawiskiem normalnym, ale niestety nie jest dobrym doradcą. Zwlekając z kontrolą lub zgłoszeniem problemu lekarzowi, szkodzimy sobie i jedynie komplikujemy sytuację. Jak zaznaczają eksperci z warszawskiej Smile Design Clinic, stosowane obecnie znieczulenia są bardzo skuteczne i bezpieczne dla pacjentów. Nie trzeba bać się bólu i cierpienia, ponieważ szeroki wachlarz możliwości, jakimi dysponują lekarze, pozwala na zapewnienie każdemu pacjentowi komfortu i wysokiej jakości leczenia – dodają. Idąc za starą jak świat prawdą, że niewiedza szkodzi, przedstawiamy w wielkim skrócie sposoby specjalistów na radzenie sobie z bólem.

Znieczulenie niejedno ma imię

Znieczulenie to nie tylko zastrzyk. Jedną z możliwości jest posmarowanie okolicy poddawanej zabiegowi żelem lub kremem, spryskanie aerozolem czy zastosowanie specjalnego plastra. Taki rodzaj znieczulenia jest stosowany często w przypadku osób z bardzo silnym odruchem wymiotnym. W ich przypadku każda ingerencja w obrębie jamy ustnej jest znacznie utrudniona, dlatego pomocne może okazać się zaaplikowanie wymienionych substancji. Takie metody są stosowane, np. przed zabiegiem usuwania kamienia nazębnego, a czasem nawet przed podaniem właściwego znieczulenia w formie zastrzyku. To bardzo pomocna forma niwelowania bólu. Sprawdza się doskonale w przypadku małych dzieci.

Strzykawka i igła

Najczęściej stosowanym znieczuleniem jest to podane w formie zastrzyku, czyli np. nasiękowe. Jest on podany w dziąsło w pobliżu zęba, który zostanie poddany leczeniu. Zapewne większość z nas kojarzy to uczucie, kiedy drętwieje nam policzek, dziąsło, a przy okazji warga. To właśnie efekt podanie znieczulenia i porażenia końcówek nerwowych, czyli pozbawienie ich czucia. Znieczulenie nasiękowe jest stosowane w leczeniu zębów górnych oraz dolnych siekaczy. W przypadku dolnych trzonowców wykorzystuje się znieczulenie przewodowe, czyli podane bezpośrednio w nerw. Jego działanie utrzymuje się nawet kilkanaście godzin, a efektem jest zesztywnienie części twarzy i brak czucia. Innego rodzaju znieczulenie, zwane śródwięzadłowym, podaje się w przypadku konieczności usunięcia zęba mlecznego, w zabiegach endodontycznych i protetyce.

Jaka to substancja?

Wstrzykiwane znieczulenia to zazwyczaj nowokaina, lidokaina, lidokaina z adrenaliną. Znieczulenie może zostać podane każdemu pacjentowi, ale niezwykle istotne jest poinformowanie lekarza o wszelkich uczuleniach, a także przyjmowanych lekach. Wszystkie te informacje są niezmiernie ważne i umożliwiają lekarzowi dobranie odpowiedniego znieczulenia, które spełni swą rolę, a zatem pozwoli na leczenie bez bólu. Jest to także gwarancją całkowitego bezpieczeństwa pacjenta.

Leczenie zęba na wesoło

Jedną z nowoczesnych metod znieczulania pacjentów jest sedacja wziewna, czyli zastosowanie gazu rozweselającego. To zupełnie nieszkodliwa mieszanka podtlenku azotu i tlenu, która wykazuje lekkie działanie znieczulające – wyjaśniają eksperci ze Smile Design Clinic w Warszawie. Gaz podany przez specjalną maseczkę działa odprężająco i rozweselająco na pacjenta, może być stosowany u kobiet w ciąży oraz najmłodszych, ponieważ nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, nie zaburza prawidłowych odruchów, nie powoduje utraty świadomości. Wizyta u stomatologa może być całkiem zabawna!

Chcesz wiedzieć więcej o sposobach znieczulania podczas zabiegu? Zadzwoń i umów się na konsultację. Dowiesz się, jak bezboleśnie wyleczyć zęby. +48 22 291 80 80 lub +48 22 291 80 81.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *