Medycyna Zabiegi Zdrowie

Rehabilitacja narzędziem w walce z bólem kręgosłupa. Skuteczne metody na zespoły przeciążeniowe.

Poradz sobie z bolem kregoslupa

Na dolegliwości bólowe kręgosłupa narażone są głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia, mające mało czasu na aktywność fizyczną. Jednak ból kręgosłupa może pojawiać się w różnych okolicznościach i z różnych powodów. Bywa uciążliwy i staje się jedną z głównych przyczyn zgłaszania się do gabinetów masażu, fizjoterapii i rehabilitacji. Dotyczy osób obu płci w każdym wieku. Często spotykanym schorzeniem jest zespół przeciążeniowo-bólowy, który jest przyczyną przewlekłych dolegliwości bólowych związanych z patologią stawów międzykręgowych. To właśnie uszkodzenia powierzchni stawów, czyli zmiany degeneracyjne powodują ból.

Jak powstaje schorzenie zwane zespołem przeciążeniowo-bólowym?

Stawy pomiędzy kręgami kręgosłupa, jak wszystkie inne stawy w naszym organizmie narażone są na liczne uszkodzenia. Wraz z wiekiem zużywają się na skutek ciągłego przenoszenia dość znacznych obciążeń. Krążki międzykręgowe ulegają zużyciu, a przestrzeń między kolejnymi kręgami zmniejsza się stopniowo. Chrząstka ulega zniszczeniu, powstaje stan zapalny, następuje przerost tkanki kostnej, na skutek czego tworzą się dzioby kostne. Doskonałe unerwienie tych okolic powoduje, że wszystkie zmiany w stawach międzykręgowych rodzą dolegliwości bólowe. Mogą to być:

  • ograniczenie zakresu ruchu
  • uczucie blokady
  • ból mięśni w okolicy chorego stawu, ich napięcie
  • charakterystyczne napady bólowe- występują w pewnych odstępach czasowych, kilka razy do roku, kilka razy w miesiącu
  • ból o zmiennym natężeniu, nasila się w pozycji leżenia na plecach, ustępuje podczas leżenia na brzuchu
  • ból promieniujący, w zależności od lokalizacji uszkodzonego stawu może promieniować do pośladka i uda lub powodować ból głowy
  • ból pojawia się po okresie wzmożonej aktywności kręgosłupa

Leczenie zespołów przeciążeniowych

W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych konieczna może okazać się farmakoterapia, a także odpowiednie postępowanie (pozycja odciążająca kręgosłup). Istotna staje się także rehabilitacja ortopedyczna, czyli zestaw specjalnych ćwiczeń, które działają również zachowawczo i pomagają poprawić kondycję kręgosłupa. Jak zaznaczają specjaliści z Przychodni Ortodentika w Łukowie, największą rolę pełni tu kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Ćwiczenia mają zmniejszyć napięcie mięśni oraz poprawić ich siłę i elastyczność. Rehabilitacja ma na celu usprawnienie kręgosłupa, przyspieszenie procesów naprawczych oraz zapobieganie postępom i nawrotom dolegliwości. Wszystkie ćwiczenia dobierane są indywidualnie do stanu i możliwości pacjenta. Rehabilitacja to także nauka pacjenta, w jaki sposób powinien kontrolować postawę ciała, jak wykonywać poszczególne ruchy, jakie przyjmować pozycje. Cała ta wiedza pomaga choremu dbać o kręgosłup, odciążając go i zapobiegać atakom bólu.

Ratunek dla schorowanego kręgosłupa

Przy występowaniu dolegliwości bólowych kręgosłupa pomocny okazuje się także masaż, który wspomaga przywrócenie prawidłowej ruchomości w stawie, a także umożliwia rozciągnięcie przykurczonych mięśni i wzmocnienie osłabionych. Nie można zapomnieć także o rozluźniającej i odprężającej funkcji takiego masażu. Przy schorzeniach kręgosłupa, takich jak zespół przeciążeniowy, istotne jest samodzielne wykonywanie ćwiczeń przez pacjenta w domu. To zestaw dopasowanych indywidualnie ćwiczeń, które pozwalają zapobiegać nawrotom bólu i utrzymują kręgosłup w dobrej kondycji.

Ból kręgosłupa można pokonać! Sprawdź, jakimi sposobami dysponujemy. zadzwoń i umów się na konsultację: tel. 25 798 05 57
lub 783 177 651, albo wejdź na: https://www.ortodentika.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *