Kosmetologia Medycyna Zabiegi

Podrażnienia po goleniu – dowiedz się, jak sobie z nimi radzić!

podrażnienia po goleniu

Piękna i gładka skóra to z pewnością ideał, do którego dąży większość z nas – a zwłaszcza latem, gdy odkrywamy nieco więcej ciała. Niestety, często zdarza się, że sen z powiek spędzają nam jej niedoskonałości – w tym jedne z najczęściej występujących – podrażnienia po depilacji. Nie wiesz, jak im zapobiegać? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!

Podrażniona skóra po goleniu maszynką – na co uważać?

Podrażnienia po goleniu maszynką, choć wydaje się to najmniej inwazyjną metodą usuwania włosków, są bardzo częstym problemem. Niestety, nierzadko z naszej winy. Przede wszystkim:

 • podrażnieniom po goleniu zapobiegniesz, zawsze używając specjalnej pianki lub żelu – jeśli masz skórę wrażliwą, pomyśl o tym z dodatkiem środków łagodzących, jak alantoina lub aloes. Nie zastępuj ich mydłem, ani tym bardziej nie próbuj golenia na sucho! W awaryjnych sytuacjach możesz ratować się odżywką do włosów,
 • napis “jednorazowa maszynka” oznacza… jednorazową maszynkę! Jeśli koniecznie chcesz użyć jej ponownie, pamiętaj o dokładnym wysuszeniu ostrza i spryskaniu go preparatem odkażającym – zapytaj w aptece o taki bez substancji drażniących,
 • włoski najłatwiej usuniesz, gdy skóra jest nieco rozgrzana i zmiękczona. Zapomnij jednak o ciepłej kąpieli – łatwo wtedy o podrażnienia po goleniu. Lepiej weź ciepły prysznic i usuń włoski pod bieżącą, czystą wodą.

Depilacja woskiem i depilatorem

Te sposoby są nieco bardziej inwazyjne, ponieważ zakładają wyrywanie włosków z cebulką. Choć zapewniają gładką skórę na dłużej, niż maszynka, często wywołują wrastanie włosków. Ponadto depilacja woskiem niesie ze sobą możliwość podrażnienia skóry, a gdy jest on kładziony na ciepło – również poparzeń. Dlatego na depilację gorącym woskiem najlepiej udać się do profesjonalnego salonu. Natomiast plastrów z woskiem na zimno oraz depilatora używaj po wyjściu spod ciepłego prysznica – wtedy znacznie łatwiej pozbyć się włosków. Wcześniej możesz też wykonać delikatny peeling.

Podrażnienia po goleniu – jak używać kremu do golenia?

Golenie nóg, pach czy okolic bikini kremem do depilacji polega na rozprowadzeniu na wybranych partiach skóry preparatu, w skład którego wchodzi substancja rozpuszczająca keratynę we włosie. Działa on tylko na powierzchni i zwykle nie wywołuje podrażnień, jeżeli stosujemy się do zaleceń producenta. Jeśli tak się jednak stanie, możemy:

 • wybrać inny, np. łagodniejszy preparat,
 • zdecydować się na inną metodę depilacji.

Nie wolno też stosować kremów na skórę podrażnioną, z ranami lub strupkami – preparat może go rozpuścić i dotrzeć do skaleczenia.

Depilacja laserowa – pożegnaj podrażnienia po goleniu raz na zawsze!

Jesteś zmęczona problemami z podrażnieniami po goleniu? Pozbądź się zbędnych włosków na ciele na stałe! Depilacja laserowa to coraz popularniejsza metoda na gładką skórę – zauważają eksperci z kliniki Anlaya Day Spa&Medical Clinic. Jak wygląda zabieg? Po wykluczeniu przeciwwskazań (jak zmiany na skórze, choroby, np. cukrzyca i epilepsja, a także ciąża), kosmetolog kwalifikuje Cię do zabiegu:

 • pierwszą sesję możesz odbyć na miesiąc po ostatnim opalaniu, dlatego większość pań decyduje się na zabieg jesienią lub zimą,
 • po wybranej partii ciała specjalista przesuwa specjalną głowicą, generującą wiązkę lasera – wyczuwa on cebulkę włosa dzięki umiejętności lokalizowania melaniny i niszczy ją,
 • zabieg należy powtarzać ok. 4-6 razy, ponieważ za pomocą tej metody możliwe jest wypalenie cebulek wyłącznie włosów znajdujących się w fazie wzrostu,
 • najczęściej w trakcie oraz po zakończeniu cyklu pacjentki powinny unikać basenu, opalania i sauny przez ok. 2 tygodnie.

W ofercie gabinetów znajdziemy wiele typów lasera. Zapytaliśmy kosmetologów z kliniki Anlaya Day Spa&Medical Clinic o rekomendację. Wskazali na jedno z nowszych urządzeń – laser diodowy Vectus. Dlaczego jest wyjątkowy? Głównie dzięki dwóm atutom:

 • czujnikowi melaniny w skórze – dzięki temu możliwe jest ustawienie jak najwyższych parametrów urządzenia, co daje maksimum skuteczności zabiegu, przy jednoczesnym zachowaniu jego bezpieczeństwa,
 • głowicy chłodzącej wyposażonej w szkło szafirowe – zapobiega poparzeniom i zmniejsza uczucie ciepła.

Zazwyczaj zabiegi z jego użyciem przeprowadza się co ok. 4-8 tygodni, a ich długość zależy od wybranej partii ciała – od 5 do mniej więcej 45 minut.

Wolisz domowe sposoby, czy chcesz już na zawsze zapomnieć o problemie podrażnionej skóry po goleniu? Decyzja należy do Ciebie!

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!