Ginekologia Medycyna Zabiegi Zdrowie

Leczenie nietrzymania moczu to już nie problem!

nietrzymanie moczu

Problem nietrzymania moczu zwykle dotyka kobiety w wieku od ok.39 lat. Największa liczba kobiet z przypadłością nietrzymania moczu to kobiety po menopauzie. Jest to choroba przewlekła, ale możliwa do wyleczenia. Ta choroba dotyczy także mężczyzn. Jednak to kobiety częściej na nią zapadają. Najczęściej wyróżnia się wysiłkowe nietrzymanie moczu. W takim przypadku wypływ moczu zdarza się nawet przy niewielkim wysiłku. Ta dolegliwość nie ustąpi samoistnie, niestety może  się nawet pogłębiać. 

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu: w tym przypadku do nietrzymania moczu dochodzi podczas codziennych czynności, ale także podczas kaszlu, wysiłku fizycznego, kichania, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Największy problem powstaje wtedy, kiedy mocz ucieka nawet podczas wstawania z krzesła. Otyłość niestety wzmaga objawy choroby. Inne przyczyny to: menopauza i okres pomenopauzalny, kaszel, który jest przewlekły, choroby neurologiczne, ciąża, czy poród. Częste infekcje dróg moczowych także mogą być przyczyną tej choroby. Zaparcia, ciężka praca fizyczna, a także nawet palenie papierosów wpływa negatywnie na postępowanie tej choroby;
  • naglące nietrzymanie moczu: występuje tu silne parcie na cewkę moczową i pęcherz. Nie można nad tym w żaden sposób zapanować. Dzieje się to samoistnie. Nie mamy nad tym kontroli. Czasem wycieka kilka kropel, a czasem opróżnia się cały pęcherz. Przyczyną w takim przypadku może być po prostu wrażliwy pęcherz, który kurczy się nawet wtedy, kiedy jest w nim niewiele moczu. Kolejną przyczyną mogą być częste infekcje układu moczowego, choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroba Parkinsona, Alzheimer, stwardnienie rozsiane, demencja starcza. 
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia: tutaj utrata moczu następuje kroplowo, gdy przepełnia się pęcherz moczowy, a jego ściany znacznie się rozciągają.

Możemy wyróżnić także przemijające nietrzymanie moczu. Taka przypadłość zdarza się czasami u osób, które na ogół są świadome kontroli swojego pęcherza, ale czasami mają z tym problem. Główne przyczyny to: zapalenie pęcherza moczowego, przyjmowanie leków odwadniających, spożycie alkoholu, a napojów kofeinowych.

Jak diagnozuje się problem nietrzymania moczu?

Eksperci z Medbeauty tłumaczą, że diagnozowanie nietrzymania moczu rozpoczyna się od oceny ogólnego stanu zdrowia. Po przeprowadzeniu wywiadu ginekologiczno – położniczego, urologicznego, a także neurologicznego. 

Trzy stopnie nietrzymania moczu

I stopień: wypływ moczu jest niekontrolowany i zdarza się podczas nagłego napięcia powłok brzusznych. Kiedy podczas kichania, śmiechu, czy wysiłku fizycznego wraz z napięciem jamy brzusznej, wzrasta ciśnienie.

II stopień: wypływ moczu zdarza się podczas codziennych, normalnych czynności. Podczas biegania, pracy fizycznej, a nawet podczas wchodzenia po schodach. 

III stopień:  mocz wypływa podczas niemalże każdej sytuacji. Problemem staje się nie tylko sam wypływ moczu, ale również jego nieprzyjemny zapach. Prz tym stopniu dolegliwości mogą powstawać także różnego typu zakażenia.

Komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Oczywiście, ze leczenie nietrzymania moczu to nie jest problem. Ja sama jestem tego przykładem. Miałam już dość tego ciągłego uczucia wilgoci. Udałam się do kliniki w moim mieście i poddałam się zabiegowi. Po wszytskim naprawdę widze, że było warto. W końcu spokój.

Poznaj nas!