Medycyna Stomatologia Zabiegi

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zebow

Powszechnie mówi się o szkodliwości fluoru, a co za tym idzie, zabieg fluoryzacji budzi w pacjentach niepokój i szereg obaw. Tymczasem jest bezpieczny i jak najbardziej polecany. Na czym polega fluoryzacja, w jakim celu się ją stosuje i czy wiążą się z nią jakieś skutki uboczne? Jak wygląda ta metoda przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym?

Typy fluoryzacji

Przede wszystkim należy pamiętać, że rozróżnia się dwa rodzaje fluoryzacji: egzogenną (kontaktową) i endogenną (wewnętrzną). W ramach fluoryzacji egzogennej dostarcza się organizmowi fluor poprzez tabletki, krople czy syropy, w których zawarte są związki fluoru łatwo przyswajalne dla ludzkiego organizmu. W taki sposób dostarcza się zębom fluor w trakcie rozwoju zawiązków zębowych. Natomiast fluoryzacja kontaktowa to taka, którą można bezpiecznie przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym Smile Design Clinic w Warszawie. Najpierw dentysta starannie oczyszcza powierzchnię zębów, a następnie nakłada na nią preparat o wysokim stężeniu zawartości fluoru. Dobierana jest formuła oraz ilość środka fluoryzacyjnego – najbardziej popularne są żele, lakiery oraz pianki.

Żel, lakier, pianka

Aplikacja żeli oraz lakierów różni się od zastosowania pianki. Nakłada się cienką warstwę preparatu, która utrzymuje się na zębach przez kilka godzin, nie powodując przy tym dyskomfortu dla pacjenta. W tym czasie do szkliwa uwalniane są jony fluorkowe. Natomiast piankę aplikuje się za pomocą specjalnego nośnika, czyli tak zwanej łyżki. Piankę trzyma się w ustach przez kilka minut, następnie zostaje wyjęta, a pacjent musi dokładnie wypluć jej resztki do zlewu. Preparat dostępny w Smile Design Clinic ma przyjemny smak, zatem kilkuminutowa „kuracja” mija dość szybko i nie zostawia niemiłych wspomnień. Należy pamiętać, że po fluoryzacji nie wolno pić ani spożywać posiłków przez minimum dwie godziny.

Ostrożnie z fluorem

Fluoryzacja kontaktowa wykonywana w gabinecie stomatologa przeprowadzana jest w celu profilaktyki przeciwpróchniczej. Regularne poddawanie się temu zabiegowi zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania. To prawda, że fluor jest substancją toksyczną i jego nadużywanie wiąże się z poważnymi zagrożeniami, ale trzeba przy tym pamiętać, że w trakcie zabiegu jesteśmy pod opieką wykwalifikowanego specjalisty, który umiejętnie aplikuje preparat z fluorem tak, że związek ten nie dostaje się do układu pokarmowego pacjenta, a jedynie wnika do szkliwa zębów.

Zalety fluoryzacji

Fluor nakładany kontaktowo na powierzchnię zęba przenika przez powierzchnię szkliwa i wzmacnia zęby od środka. Ma działanie nie tylko wzmacniające, lecz także wspomagające procesy remineralizacyjne. Innymi słowy, fluor wspiera proces odtwarzania drobnych uszkodzeń szkliwa, wynikających z działania kwasów, które tworzą się w naszej jamie ustnej w wyniku przekształcania dostarczanych w pożywieniu cukrów. A zatem, stosowany jest także w leczeniu początkowych zmian próchnicowych, zwanych białymi plamami. Lecz to nie koniec zalet tego pierwiastka. Kolejnym pozytywnym działaniem jest wpływ na metaboliczne procesy bakterii próchnicotwórczych. Fluor blokuje część enzymów bakteryjnych, czyli związków chemicznych, których potrzebuje komórka bakteryjna do podtrzymywania funkcji życiowych. Hamowanie enzymów powoduje ograniczenie populacji bakterii, czyli mniejszą ilość szkodliwych dla szkliwa kwasów.

Fluoryzacja – tak czy nie?

Obecnie panuje trend kupowania past do zębów niezawierających fluoru. Wiele mówi się o szkodliwości tego pierwiastka, ale pomijane są zalety, jakie ma dla zdrowia zębów. Stosowanie niewielkich ilości pasty zawierającej fluor jest w pełni bezpieczne i zalecane w celu utrzymania prawidłowego stanu zębów nie tylko u osób dorosłych, lecz także najmłodszych. Istotne jest przestrzeganie zaleceń opartych na dowodach naukowych. Oczywiście, należy o tym pamiętać i ostrożnie obchodzić się z fluorem, ale zarazem nie demonizować zabiegu fluoryzacji. To dawka oraz stosowanie czynią dany środek trucizną, a w gabinecie dentystycznym pracują osoby, które wiedzą, jak poprawnie wykonać fluoryzację, aby przyniosła pacjentowi same korzyści.  

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *