Medycyna Stomatologia Uroda Zdrowie

Proteza szkieletowa czy akrylowa? Sprawdzamy, która jest najlepsza

Rodzaje protez na zeby

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na protezę, najpierw powinien udać się do specjalisty, który oceni, czy jest to jedyne rozwiązanie. Protezy częściowe stosuje się w przypadkach, gdy występują braki w uzębieniu oraz nie ma możliwości ich uzupełnienia. Na pewno lepszym od protez rozwiązaniem jest założenie mostu lub koron. Często jednak stan uzębienia na to nie pozwala.

Kompletne uzębienie od zaraz

Piękny uśmiech to często bardzo ważna część wyglądu, która wpływa pozytywnie na naszą samoocenę. Jeśli w uzębieniu są braki, rzadziej się uśmiechamy, przez co możemy być negatywnie odbierani przez otoczenie. Dlatego, aby nie zamykać się w sobie, należy znaleźć dla siebie jak najlepsze rozwiązanie. Osoby, które cierpią na braki w uzębieniu, mogą liczyć na pomoc protetyka. Dzięki niemu dostaną idealnie dopasowaną częściową protezę. W tym artykule sprawdzimy dwie protezy: szkieletową oraz akrylową. Zobaczymy, która jest lepsza.

Proteza szkieletowa – wady i zalety

Proteza szkieletowa zbudowana jest z metalowych elementów, które w niektórych miejscach są pokryte akrylem. Jest idealnie dopasowana do fizjologicznego kształtu jamy ustnej, co bardzo dobrze widać podczas przyjmowania posiłków. Otóż, cała siła przeżuwania jest skoncentrowana na zębach, a nie np. na błonie śluzowej. Proteza dzięki zastosowaniu metalu ma niewielkie rozmiary, co podwyższa komfort noszenia. Jest również bardzo stabilna, co jest ważne podczas jedzenia. Łatwo można ją utrzymać w czystości, wystarczy do tego szczoteczka oraz pasta do zębów. To z kolei zapobiega infekcjom grzybiczym. Metalowa konstrukcja chroni przed urazami mechanicznymi, co zapewnia trwałość protezy. Osoby, które noszą protezy szkieletowe nie do końca są zadowolone z ich wyglądu. Aspekt estetyczny może być w takim razie decydujący w chwili wyboru protezy.

Proteza akrylowa – wady i zalety

Protezy akrylowe, jako jedyne spośród protez dostępnych w gabinetach protetycznych, są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To protezy wyjmowane, w kształcie podkowy. Potrafią sprawiać duży dyskomfort Pacjentom, ponieważ trzeba samemu je dobrze dopasować do jamy ustnej. Oprócz tego mogą sprawiać ból. O taką protezę trzeba szczególnie dbać, ponieważ przebywa w dwóch środowiskach – wewnątrz jamy ustnej oraz poza nią, np. gdy jest wyjmowana na noc. Protezy są wykonane z plastiku, a ich powierzchnia bardzo dobrze imituje naturalny koloryt zębów. Największą wadą tej protezy jest to, że częściowo opiera się na dziąsłach oraz błonie śluzowej. Tym samym ucisk może powodować kolejne problemy zdrowotne.

Którą protezę wybrać?

Proteza akrylowa jest najczęściej wybieraną protezą ze względu na swoją najniższą cenę. Jednak jeśli chodzi o komfort noszenia, to Pacjenci chętniej wybierają protezy szkieletowe. Wybór protezy częściowej najlepiej skonsultować ze stomatologiem. Dopiero specjalista jest w stanie ocenić, czy założenie protezy to jedyne rozwiązanie. Wtedy należy rozważyć wszystkie zalety oraz wady różnych protez i zgłosić się do protetyka. Każda klinika stomatologiczna jest w stanie polecić dobrego protetyka lub ma go w swojej kadrze, tak jest między innymi w Ortofan Clinic w Warszawie. Należy pamiętać, że proteza to nie wybór na chwilę, lecz często towarzyszy nam przez wiele lat. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję, aby później nie czuć dyskomfortu.
Kliknij, jeśli chcesz wiedzieć więcej o: protezach stosowanych w Ortofan Clinic.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *