Chirurgia Medycyna Uroda Zabiegi Zdrowie

Korekcja odstających uszu – na czym polega zabieg?

otoplastyka

Odstające uszy są problemem wielu osób. Głównie z powodu niemiłych żartów ze strony znajomych. Tę przypadłość można w prosty sposób skorygować. Z pomocą przychodzą gabinety medycyny estetycznej, w których wykonywany jest zabieg otoplastyki, czyli korekcji odstających uszu.

Dlaczego wykonywany jest zabieg otoplastyki?  

Zabieg otoplastyki wykonywany jest głównie w przypadku odstających uszu. Czasem zdarza się, że lekarze modelują małżowinę, aby uzyskać inny kształt, korygują jej położenie i wielkość, doprowadzają do tego, by uszy miały proporcjonalny kształt. Tylko w niektórych przypadkach wykonywana jest korekcja niewykształconej rzeźby chrząstki, zwiniętej małżowiny lub wad płatka uszu. Jeśli chodzi o rekonstrukcję, to w większości przypadków leczy się wady nabyte i ubytki powstałe w wyniku kontuzji lub innych operacji. Rekonstrukcje przeprowadzane są też w przypadku braku ucha.

Kto powinien z niego skorzystać?

Zabieg otoplastyki przeprowadzany jest zazwyczaj  u osób dorosłych, rzadko u dzieci. Na korekcję kształtu uszu decydują się zwykle młodzi ludzie, którzy pragną odmienić swój wizerunek. Osiągnięcie pożądanej prezencji tej części ciała dodaje im pewności siebie, pozwala na zmianę fryzury, a także poprawia jakość życia. Jeśli odstające lub niesymetryczne uszy są źródłem kompleksów lub uniemożliwiają noszenie ulubionych kolczyków, warto się zdecydować na specjalistyczny zabieg, który szybko i całkowicie bezboleśnie pozwoli cieszyć się perfekcyjnym wyglądem.  

Jak wygląda zabieg korekcji odstających uszu?

Zapytaliśmy ekspertów z krakowskiego Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED, czym właściwie jest zabieg korekcji odstających uszu. Powiedzieli nam, że zabieg, na który zwykle decydują się ludzie dorośli, zawsze odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji specjalista przecina skórę w obrębie obszaru tuż za małżowiną uszną. Następnie skóra zostaje odpreparowana, a chrząstka nacięta skalpelem. Zaraz po tym lekarz zakłada precyzyjne szwy mocujące zarówno chrząstkę, jak i zszycie. Po zabiegu pacjent ma założoną specjalną opaskę uciskową, w której powinien spędzić cały czas rekonwalescencji – aż do momentu zdjęcia szwów.   

Zalecenia po zabiegu

Po zakończonym zabiegu na ranę założony zostaje opatrunek z antybiotykiem. Głowa natomiast jest obwiązana opaską lub bandażem elastycznym. W ciągu kilku kolejnych dni pacjent może odczuwać ból po przeprowadzonym zabiegu, dlatego powinien stosować tabletki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Ewentualna opuchlizna ucha powinna ustąpić po paru dniach. Wskazany jest odpoczynek, najlepiej przez kilka dni poleżeć w łóżku. Podczas snu należy uważać, żeby przez przypadek nie przewrócić się na bok. Najlepiej spać na plecach z poduszką pod głową. Po kilku dniach bandaż można zamienić na delikatniejszą opaskę, lecz nie wolno jej usuwać. W przypadku zastosowania zwykłych szwów po 10-14 dniach należy zgłosić się do gabinetu na ich usunięcie.

Zabieg korekcji odstających uszu przeprowadzany jest między innymi w Centrum DER-MED w Krakowie. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.krakow.dermed.pl.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *