Medycyna Uroda Zabiegi

Ginekomastia… bez tabu

Ginekomastia bez tabu

Powiększone sutki u mężczyzn lub chłopców to źródło dużego dyskomfortu. Problem pojawia się zwykle w okresie dojrzewania lub starzenia i wynika z zaburzeń hormonalnych. Do zwiększenia poziomu estrogenów może dojść też na skutek chorób nowotworowych (np. nowotwory jąder) czy też przerostu nadnerczy. Inny rodzaj schorzenia, zwany pseudoginekomastią, to wynik otyłości. Bez względu na przyczyny gromadzenia się nadmiernej tkanki tłuszczowej w okolicach klatki piersiowej, istnieje możliwość zwalczenia tego problemu dzięki farmakoterapii lub chirurgii plastycznej. Jak twierdzą specjaliści z bydgoskiego Centrum Medycznego Bieńkowski: ,,Można skutecznie pozbyć się  problemów związanych z ginekomastią. Zabieg polega na usunięciu przerośniętego gruczołu lub odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej w tych okolicach” (https://www.wbienkowski.pl/).

Niechciane piersi to wyzwanie dla medycyny estetycznej!

Jeżeli mężczyzna znacznie zredukował wagę, a mimo to nadmiar tłuszczu w okolicach piersi pozostał, problem ten zwykle określa się mianem lipomastii. To również defekt urody, który można zlikwidować. Leczenie niechcianych, dużych piersi musi być jednak zawsze poprzedzone diagnozą i prowadzone adekwatnie do przyczyn choroby. Jeżeli przyczyną jest nowotwór – terapią zajmuje się onkolog, w innych przypadkach wystarcza farmakoterapia lub zmiana leków.  W przypadku otyłości skuteczne mogą być czasem dobra dieta i ćwiczenia. Bywa jednak, że w grę wchodzi tylko zabieg. Kwalifikuje się do niego tylko pacjentów o dobrym stanie zdrowia. Terapia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym z premedykacją lub w ogólnym i polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to więc zabieg o charakterze liposukcji. Przed operacją lekarz zleca wykonanie USG piersi i stosownych badań laboratoryjnych (morfologia, OB, poziom glukozy itp.)

Przebieg zabiegu

Najpierw lekarz oznacza obszary, które będą poddawane leczeniu. Po znieczuleniu wykonuje się w skórze małe nacięcia (otwory 3-10  mm) i wprowadza kaniulę, specjalną igłę, przez którą później zostaje odessany tłuszcz. Kaniula doprowadza do rozbicia warstw lipidowych – często używa się do tego soli fizjologicznej, ponieważ tłuszcz w tej postaci łatwiej usuwa się z organizmu. Podobnie jak w przypadku innych działań liposukcyjnych, także i z piersi można pozbyć się tłuszczu z wykorzystaniem wibracji, światła laserowego, strumienia wody, ultradźwięków czy fal radiowych. Jednak korekta męskich piersi odbywa się najczęściej drogą liposukcji ultradźwiękowej. Ta metoda zmniejsza ryzyko powstawania blizn. Cukrzyca, skazy naczyniowe, zmiany skórne czy nadciśnienie wykluczają możliwość poddania się zabiegowi. Zakwalifikowany do terapii pacjent powinien rzucić lub ograniczyć palenie, a także zrezygnować z przyjmowania sterydów anabolicznych. Nie należy też przed leczeniem uprawić intensywnych sportów.

Po zabiegu – dowiedz się więcej!

Usunięta tkanka jest poddawana badaniom histopatologicznym, a na ranę zakłada się opatrunek, który pacjent nosi przek około sześć tygodni. W pierwszej dobie po zabiegu zaleca się kontrolę, a po tygodniu pacjent może zacząć poddawać się rehabilitacji – np. zabiegom elektrostymulacji w celu przyspieszenia procesu gojenia. Można też zastosować inne zabiegi. W Centrum Medycznym Bieńkowski (https://www.wbienkowski.pl) czekają na pacjentów wykwalifikowani specjaliści., którzy udzielą informacji na temat liposukcji w przypadku problemów ginekomastycznych. Warto skontaktować się już dziś telefonicznie: +48 52 361 69 10 lub mailowo kontakt@wbienkowski.pl.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *