Medycyna Moda Uroda Zabiegi

Czy można połączyć botoks i naturalność?

Dla kogo botoks

Botoks. To słowo uzyskało w ostatnim czasie pejoratywne znaczenie. Niechlubne miano toksyna botulinowa zawdzięcza sobie karykaturalnie wyglądającym kobietom, które użyły jej, aby odjąć sobie kilka lat. Nienaturalnie duże usta, niewyrażająca emocji maska na twarzy – ten obraz często jawi nam się przed oczami. Czy w takim razie zabiegi medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej mogą dać naturalny efekt odmłodzenia? Odpowiedzi poszukujemy u specjalistów.

Czym tak naprawdę jest botoks?

Botoks to oczyszczona z niebezpiecznych składników toksyna botulinowa. Wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum, skąd jej nazwa – wyjaśnia lekarz z Kliniki Artederm w podwarszawskim Józefowie. Jej działanie jest stosunkowo proste, ale bardzo efektywne. Toksyna łączy się  z połączeniem między nerwem a mięśniem. Unieczynniając je, prowadzi do porażenia mięśnia. Dlatego nieoczyszczona jest bardzo niebezpieczna. Jad kiełbasiany przyjęty doustnie może doprowadzić do porażenia mięśni oddechowych człowieka. Oczyszczony, używany w medycynie estetycznej miejscowo w konkretne miejsca na twarzy, ogranicza mimikę twarzy i dzięki temu powstanie zmarszczek.

Toksyna w leczeniu

Można się zastanawiać, jak ktoś mógł pomyśleć o użyciu toksyny na człowieku. Jednak, gdy poznano właściwości tego jadu, zdecydowano się użyć go w małych ilościach na pacjentach cierpiących na choroby mięśniowe. Zbyt duża sztywność mięśni może być przecież zniwelowana przez ,,rozkurczającą” toksynę. W latach 70. zaczęto używać toksyny do celów terapeutycznych, między innymi do leczenia zeza oraz innych chorób neurologicznych związanych z nadmierną aktywnością mięśni szkieletowych. Do dziś używa się jej w neurologii przy tzw. dystoniach, np. kręczu szyi.

Botoks a naturalność

Czy można uzyskać naturalny efekt, stosując botoks? Na pytanie odpowiedział specjalista z zakresu medycyny estetycznej, zajmujący się wstrzykiwaniem toksyny botulinowej w Klinice Artederm pod Warszawą. ,,Mnie, jak i wielu innym lekarzom, przyświeca cel, aby pacjentka wychodząca z kliniki wyglądała młodziej, ale naturalnie. Dlatego używa się jak najmniejszej ilości leku, uzyskując jednocześnie jak najlepszy efekt. Z przykrością patrzę, jak karykaturalnie wyglądają niektóre pacjentki. Niestety, wiele z nich wykonuje zabiegi u kosmetologów, którzy nie mają uprawnień do iniekcji botoksu. Warto podkreślić, że tylko lekarz może nabyć takie kwalifikacje.

Dla kogo botoks?

Wskazaniami są zmarszczki na czole – tzw. ,,lwia zmarszczka”, kurze łapki wokół oczu, zmarszczki na szyi, opadające kąciki ust. Jak mówią specjaliści z Artederm w Józefowie dodatkowo botoks można stosować także w leczeniu nadpotliwości.

Ostrzykiwanie skóry botoksem jest nieco nieprzyjemne, ale nie bolesne. Stosowane igły są bardzo cienkie, dodatkowo często stosuje się krem znieczulający. Sam zabieg trwa bardzo krótko, a zaraz po wyjściu z kliniki można bez problemu wrócić do codziennych czynności.

Efekty botoksu

Toksyna botulinowa zaczyna działać po kilku dniach, a na pełny efekt należy poczekać od 7 do 14 dni. Efekt utrzymuje się przez ok. 3 miesiące do pół roku – dłużej w okolicy czoła, krócej pod oczami. Wówczas zabieg można powtórzyć, jednak zmarszczki nie powinny być aż tak głębokie, jak przed jego wykonaniem.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *