Botoks. To słowo uzyskało w ostatnim czasie pejoratywne znaczenie. Niechlubne miano toksyna botulinowa zawdzięcza sobie karykaturalnie wyglądającym kobietom, które użyły jej, aby odjąć sobie kilka lat. Nienaturalnie duże usta, niewyrażająca emocji maska na twarzy – ten obraz często jawi nam się przed oczami. Czy w takim razie zabiegi medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej mogą dać naturalny efekt odmłodzenia? Odpowiedzi poszukujemy u specjalistów.
Czym tak naprawdę jest botoks?
Botoks to oczyszczona z niebezpiecznych składników toksyna botulinowa. Wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum, skąd jej nazwa – wyjaśnia lekarz z Kliniki Artederm w podwarszawskim Józefowie. Jej działanie jest stosunkowo proste, ale bardzo efektywne. Toksyna łączy się z połączeniem między nerwem a mięśniem. Unieczynniając je, prowadzi do porażenia mięśnia. Dlatego nieoczyszczona jest bardzo niebezpieczna. Jad kiełbasiany przyjęty doustnie może doprowadzić do porażenia mięśni oddechowych człowieka. Oczyszczony, używany w medycynie estetycznej miejscowo w konkretne miejsca na twarzy, ogranicza mimikę twarzy i dzięki temu powstanie zmarszczek.
Toksyna w leczeniu
Można się zastanawiać, jak ktoś mógł pomyśleć o użyciu toksyny na człowieku. Jednak, gdy poznano właściwości tego jadu, zdecydowano się użyć go w małych ilościach na pacjentach cierpiących na choroby mięśniowe. Zbyt duża sztywność mięśni może być przecież zniwelowana przez ,,rozkurczającą” toksynę. W latach 70. zaczęto używać toksyny do celów terapeutycznych, między innymi do leczenia zeza oraz innych chorób neurologicznych związanych z nadmierną aktywnością mięśni szkieletowych. Do dziś używa się jej w neurologii przy tzw. dystoniach, np. kręczu szyi.
Botoks a naturalność
Czy można uzyskać naturalny efekt, stosując botoks? Na pytanie odpowiedział specjalista z zakresu medycyny estetycznej, zajmujący się wstrzykiwaniem toksyny botulinowej w Klinice Artederm pod Warszawą. ,,Mnie, jak i wielu innym lekarzom, przyświeca cel, aby pacjentka wychodząca z kliniki wyglądała młodziej, ale naturalnie. Dlatego używa się jak najmniejszej ilości leku, uzyskując jednocześnie jak najlepszy efekt. Z przykrością patrzę, jak karykaturalnie wyglądają niektóre pacjentki. Niestety, wiele z nich wykonuje zabiegi u kosmetologów, którzy nie mają uprawnień do iniekcji botoksu. Warto podkreślić, że tylko lekarz może nabyć takie kwalifikacje.
Dla kogo botoks?
Wskazaniami są zmarszczki na czole – tzw. ,,lwia zmarszczka”, kurze łapki wokół oczu, zmarszczki na szyi, opadające kąciki ust. Jak mówią specjaliści z Artederm w Józefowie dodatkowo botoks można stosować także w leczeniu nadpotliwości.
Ostrzykiwanie skóry botoksem jest nieco nieprzyjemne, ale nie bolesne. Stosowane igły są bardzo cienkie, dodatkowo często stosuje się krem znieczulający. Sam zabieg trwa bardzo krótko, a zaraz po wyjściu z kliniki można bez problemu wrócić do codziennych czynności.
Efekty botoksu
Toksyna botulinowa zaczyna działać po kilku dniach, a na pełny efekt należy poczekać od 7 do 14 dni. Efekt utrzymuje się przez ok. 3 miesiące do pół roku – dłużej w okolicy czoła, krócej pod oczami. Wówczas zabieg można powtórzyć, jednak zmarszczki nie powinny być aż tak głębokie, jak przed jego wykonaniem.
Dodaj komentarz