Trening

Wybierz dobre gogle narciarskie

gogle

Właściwie każdy narciarz wie, że gogle narciarskie są niezbędnym elementem ekwipunku. Dobrze dobrane nie tylko chronią oczy przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też doskonale zabezpieczają wzrok przed odbitym od śniegu światłem słonecznym. Warto wiedzieć, jakie gogle najlepiej sprawdzą się na stoku.

Rozmiar gogli narciarskich

Gogle ochronne, podobnie jak większość narciarskiego ekwipunku, dopasowane są do naszych wymiarów. Gogle narciarskie powinieneś dobrać przede wszystkim do rozmiaru swojej głowy i twarzy. Pamiętaj jednak, że regulowany pasek pozwala na przystosowanie wielkości sprzętu. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się modele duże i kolorowe. Producenci gogli narciarskich prześcigają się w coraz bardziej pomysłowych designach swoich produktów, aby zachęcić klientów do zakupu. Warto jednak wiedzieć, że wśród wielu modeli wyróżniamy:

 • gogle z dużą ramą – idealne dla osób, które lubią wyróżniać się na stoku; są szczególnie polecane narciarzom o dużej, owalnej twarzy,
 • gogle ze średnią ramą – ich cechą charakterystyczną jest średnia wysokość, szerokość i głębokość; przeznaczone dla osób o nieco większej buzi,
 • gogle z małą ramą – najbardziej dyskretne i najmniejsze, przeznaczone dla młodzieży, kobiet oraz mężczyzn o bardzo drobnej budowie.

Osoby, mające wady wzroku, powinny zwracać szczególną uwagę na rozmiar gogli narciarskich w przypadku, gdy nie noszą soczewek kontaktowych. Modele z dużą ramą zazwyczaj mieszczą okulary korekcyjne, bez powodowania nacisku na twarz czy oczodoły.

Zwróć uwagę na soczewki

Oprócz odpowiedniego rozmiaru gogli, warto dokładnie przyjrzeć się ich soczewkom. Choć wydawać by się mogło, że nie ma nic nadzwyczajnego w szkiełkach gogli narciarskich, prawda wygląda zgoła inaczej. Zarówno ich kolor, jak i właściwości mają wpływ na nasz komfort jazdy. Szkła w dobrych goglach narciarskich powinny mieć:

 • wysokie filtry UV, chroniące wzrok przed promieniowaniem słonecznym,
 • polaryzację, likwidującą obrazki i wpływającą na kontrast widzenia,
 • powłokę anti-fog, która zapobiega parowaniu gogli narciarskich,
 • powłokę REVO, odbijającą promienie słoneczne,
 • warstwę lustrzaną, zabezpieczającą oczy przed przykrymi schorzeniami, jak zaćma.

Jeśli już znajdziemy model gogli narciarskich, posiadający wszystkie lub większość wyżej wymienionych cech, należy zwrócić uwagę na kolor szkła. Im ciemniejsze gogle, tym lepiej, chyba że jesteś miłośnikiem zjazdów w pochmurne dni lub o zmierzchu. Na rynku zazwyczaj możemy znaleźć modele o następujących barwach szkieł:

 • czarne – idealnie nadają się do używania na stoku w słoneczny dzień, przepuszczają do 8% światła słonecznego,
 • brązowe, czerwone, niebieskie – równie dobrze sprawdzą się w dużym słońcu, choć przepuszczają nieco więcej światła,
 • żółte lub pomarańczowe – będą najlepsze do jazdy podczas pochmurnego dnia, przepuszczają do 43% świata słonecznego,
 • bursztynowe i złote – można używać ich jedynie przy bardzo ograniczonej widoczności w pochmurny dzień lub wieczorem,
 • białe – nadają się wyłącznie do noszenia nocą, bowiem przepuszczają 100% światła.

Zapobiegaj parowaniu gogli narciarskich

Parowanie szkła w goglach narciarskich to nie tylko problem bardzo irytujący, ale też mogący stwarzać niebezpieczeństwo na stoku. Właśnie dlatego warto wybierać gogle, wyposażone w warstwę anti-fog, jak na przykład Alpina Big horn MM sph.S3 2016/17. Co jednak w przypadku, gdy mimo odpowiedniego zabezpieczenia, problem nadal się pojawia? Wypróbuj nasze wskazówki.

 1. Po zdjęciu gogli narciarskich trzymaj je z dala od czoła.
 2. Sprawdź wszystkie otwory wentylacyjne i otrzep z nich śnieg.
 3. Pamiętaj, by nie przecierać gogli z warstwą anti-fog, by jej nie uszkodzić!

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *