Trening

Jaki plecak turystyczny wybrać?

plecak

Plecak jest niezbędnym akcesorium dla każdego pieszego turysty. Jeszcze kilka lat temu na rynku były dostępne tylko plecaki, które miały w środku wbudowany aluminiowy stelaż. Po tych plecach pozostało jedynie wspomnienie!

Dzisiaj oferta plecaków jest zdecydowanie większa. Zostały one nawet podzielone na kilka odrębnych kategorii. Dlatego dzisiaj spotkamy w sklepach modele plecaków wspinaczkowych, skialpinistycznych i trekkingowych. Różnią się one parametrami, w tym także ceną. Plecaki kupić można obecnie nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych. 

Jaką pojemność plecaka wybrać?

Na cenę plecaka wpływa nie tylko jego pojemność i przeznaczenie, ale także materiał z jakiego został wykonany. Pojemność plecaka zawsze jest określana w litrach. Powinniśmy ją dobierać w zależności od długości naszej wycieczki. Na jednodniowe wycieczki wystarczy plecak o pojemności maksymalnie trzydziestu litrów. Jeżeli jednak wybieramy się na dwudniową wycieczkę,  a nocleg zamierzamy spędzić w namiocie, potrzebujemy plecaka o pojemności 50 litrów. Trwająca kilka tygodni wędrówka w czasie, podczas której będziemy potrzebowali dużej ilości rzeczy, powinna nas skłonić do zakupu plecaka o pojemności 65 litrów. Plecaki o pojemności 50 i 65 litrów wyróżniają się podzieloną na dwie części komorą główną. Dzięki temu łatwiej utrzymamy w nich porządek, ale też szybciej wyjmiemy rzeczy, które zapakujemy na ich dnie. Aby dostać się do komory dolnej, trzeba tylko rozpiąć zamaskowany listwą zamek. Są także plecaki, do którego wnętrza można dostać się otwierając wlot komina lub otwierając jeden z zamków, który został umieszczony na powierzchni plecaka. Zdecydowana większość modeli plecaków trekkingowych posiada przynajmniej dwie kieszenie boczne. Do współczesnych plecaków dodawane są obecnie jeszcze dwa, czasem bardzo przydatne, elementy. Jeden z nich to gwizdek alarmowy, drugi nadrukowana na wewnętrznej stronie klapy instrukcja, jak wezwać pomoc.

System nośny w plecakach

Wybierając plecak zwróćmy uwagę nie tylko na jego pojemność, ale także na to, w jaki system nośny został on zaopatrzony. Wśród systemów nośnych wyróżniamy:

–        system z ruchomym pasem biodrowym;

–        regulowany;

–        nieregulowany.

W większości plecaków w skład systemu nośnego wchodzi pas biodrowy i piersiowy, szelki oraz elementy znajdujące się we wnętrzu tylnej ściany plecaka oraz elementów na tej ściance. Wspomniane na wstępie stelaże zewnętrzne zostały zastąpione stelażami wewnętrznymi. Są one wyprofilowane z zasadami ergonomii, dzięki czemu można plecak prawie idealnie dopasować do kształtu pleców. W tylnych ściankach plecaków znajdują się specjalne gąbki. Odpowiednio ukształtowane i ułożone mają za zadanie ułatwić wydalanie potu.

Jak pakować plecak?

Sposób, w jaki spakujemy plecak zadecyduje o tym, czy będzie nam się wygodnie wędrować. Oczywiście na wędrówkę zabieramy tylko rzeczy najbardziej przydatne, ograniczając w ten sposób ilość niesionych kilogramów. Przedmioty, które ważą najwięcej powinno się włożyć do plecaka blisko pleców, czyli należy umieścić je w środkowej części plecaka.  Przedmioty takie, jak mapa, kurtka przeciwdeszczowa, latarka czy portfel wkładamy do górnej części głównej komory i do klapy. Do części dolnej możemy włożyć śpiwór i odzież.

Jak dbać o plecak?

Nasz plecak będzie nam długo służył tylko pod warunkiem, że będziemy o niego odpowiednio dbać. Po każdej wędrówce warto go wyprać, ale tylko w rękach. Do prania używamy delikatnych środków piorących, na przykład płatków mydlanych. Możemy także użyć specjalnych preparatów dostępnych w dobrych sklepach sportowych.

Szeroka oferta plecaków turystycznych na: 8a.pl.

 

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *