Do domu i ogrodu

Sklejka vs. płyta pilśniowa – co wybrać?

skrzynki ze sklejki Pakobud

Płyta pilśniowa i sklejka to dwa materiały budowlane, które można wykorzystać do podobnych zastosowań. Oba produkty powstają przy użyciu drewna lub drewnianych produktów ubocznych sklejonych pod wysokim ciśnieniem. Są one powszechnie używane jako elementy konstrukcji domu, ale również do produkcji skrzyń transportowych czy artykułów dekoracyjnych. Istnieją jednak między nimi specyficzne różnice, które należy znać. Poznaj je z producentem skrzyń drewnianych i innych PakoBud z Łodzi.

Płyta pilśniowa

Płyta pilśniowa to silnie zwarty wyrób z drewna wykonany z rozwłóknionej tkanki drzewnej przez spilśnienie jej i uformowanie w odpowiedniej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem z dodatkiem kleju syntetycznego.

Sklejka

Sklejka to drewnopochodna płyta, która powstaje przez sklejenie w prasach nieparzystej ilości fornirów, których włókna w sąsiadujących warstwach ułożone są pod kątem prostym. Sklejka występuje nie tylko w różnych grubościach, ale także w różnych klasach, więc możesz wybrać właściwą dla swojego projektu. Niższe gatunki są używane w budownictwie domów np. na podłogi. Oczywiście tego typu sklejki nie muszą wyglądać ładnie, ponieważ będą zakryte. Można również znaleźć sklejki w różnych gatunkach drewna, takich jak dąb lub klon.

Sklejka vs. płyta pilśniowa – wygląd

Płyta pilśniowa i sklejka są czasem używane jako rodzaj boazerii w pomieszczeniach rekreacyjnych, budynkach przemysłowych lub handlowych. Służy to dwóm celom: zapewnia doskonałą izolację i integralność strukturalną. Płyta pilśniowa ma dosyć widoczną teksturę, jednak spójną w wyglądzie. Może prezentować się modnie, gdy jest odpowiednio barwiona. Sklejka ma łagodniejszy wygląd i często liczne wady, takie jak sęki i łaty. Jako powierzchnia do malowania, płyta pilśniowa sprawdza się lepiej od sklejki. Ma również bardziej gładkie krawędzie w przeciwieństwie do sklejki.

Wyroby ze sklejki vs. z płyty pilśniowej – siła i wytrzymałość

We wszelkich zastosowaniach konstrukcyjnych sklejka jest znacznie mocniejsza niż płyta pilśniowa. Sklejka jest wykonana z kilku pojedynczych warstw sklejonych ze sobą prostopadle, aby zapewnić wytrzymałość, zaś płyta pilśniowa z pojedynczych, przypadkowych kawałków drewna sklejonych pod ciśnieniem bez wzorów ziaren. Oznacza to, że płyta pilśniowa może pękać losowo w dowolnym miejscu na swojej powierzchni. Może ona również wyginać się pod większym ciężarem. Kiedy potrzebujesz dużej wytrzymałości strukturalnej, użyj sklejki. Kiedy wystarczy zwykła osłona, np. przy przygotowywaniu podłóg do płytek lub nawet jako baza okładziny zewnętrznej, płyta pilśniowa na pewno się sprawdzi.

Sklejka vs. płyta pilśniowa – odporność na wilgoć i wietrzenie

Sklejka charakteryzuje się odpowiednim wzorem ziarna, dzięki czemu nie chłonie tak wilgoci, jak płyta pilśniowa. Płyta pilśniowa składa się z wielu małych “części”, przez co wilgoć może dostawać się do jej wnętrza. Sprawia to, że płyta pilśniowa na tendencję do pęcznienia i powiększania się do kilkukrotności jej normalnej grubości przy nadmiernej wilgoci. Oczywiście sklejka również nie jest obojętna na wilgoć, ale znosi ją o wiele lepiej od płyty pilśniowej.

Wyroby ze sklejki vs. z płyty pilśniowej – koszt i wpływ na środowisko

Płyta pilśniowa jest o wiele tańsza od sklejki i jej użycie przy większych projektach może przyczynić się do ogromnej oszczędności. Niższa cena spowodowana jest faktem, że płyta pilśniowa tworzona jest ze skrawków drewna i jest produktem ubocznym, zaś sklejka oprócz skrawków drewna wymaga zewnętrznej okleiny, która jest brana bezpośrednio z pnia drzewa, aby zapewnić wzór ziarna i naturalną wytrzymałość sklejki.

Skrzynki ze sklejki czy płyty pilśniowej

Przy produkcji skrzyń transportowych sklejka i płyta pilśniowa sprawdzają się równie dobrze – są o wiele lżejsze niż skrzynie drewniane, są szczelne i wytrzymałe. Dowiedz się więcej na temat skrzyń do transportu na stronie Pako-Bud z Łodzi.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *